ŻURAWINA WIELKOWOCOWA PILGRIM
Vaccinium macrocarpon
Żurawina sadzonki

Żurawina wielkoowocowa bywa nazywana również borówką wielkożurawinową, gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych.  Występuje naturalnie na mokradłach we wschodniej części Ameryki Północnej, w Polsce znana już od blisko 40 lat. Rośnie nisko, płożące pędy osiągają od 0,4 do 1,5 m długości, pokryte są zimotrwałymi drobnymi listkami, ma właściwości zadarniające i może być sadzona w ogrodzie również jako roślina okrywowa o pięknie przebarwiających się liściach.

OWOCE

Kwiaty wyrastają na szypułkach długości 2–3 cm, na których znajdują się również dwa podkwiatki o długości do 1,5 mm, płatki białe do różowych, silnie do tyłu odgięte, o długości od 6 do 10 mm. Owocami są kuliste jagody o barwie czerwonej do różowej, o średnicy 1–2 cm.

SIEDLISKO

Żurawina jest rośliną światłolubną, wymaga  podłoża próchnicznego, ale dobrze zdrenowanego, stanowisko powinno być wilgotne i kwaśne (pH 3,2 – 4,5 ). Żurawina korzeni się płytko więc wystarczy przygotować podłożę na głębokości 15-20 cm, wypełniamy mieszanką kwaśnego torfu i piasku: 2 części torfu, 1 część piasku. Ściółkujemy piaskiem, co dla żurawiny jest bardzo wskazane,  ogranicza zachwaszczenie, ułatwia utrzymanie wilgotności gleby, powstrzymuje rozwój szkodników oraz umożliwia łatwiejsze ukorzenianie się pędów rozłogowych. Najlepiej sadzić kilka - kilkanaście roślin razem.